Ostatnio na pierwszych stronach nie było zbyt wielu pozytywnych wiadomości dotyczących środowiska. W rzeczywistości w ostatnich miesiącach do kiosków i nagłówków cyfrowych dotarła fala niepokojących informacji o środowisku. Wśród innych niepokojących historii pojawiła się szczególnie przerażająca wiadomość, że Planeta Ziemia może szybko zbliżać się do punktu „bez powrotu”, z którego nie będzie w stanie odwrócić przewidywanego efektu cieplarnianego.

Od topniejącego lodu morskiego i upalnego lata po powietrze pełne szkodliwych emisji i oceany pełne mikroplastiku; jedno jest jasne – musimy zacząć lepiej dbać o naszą planetę. I tak dalej.

Odpowiedzialność indywidualna, międzynarodowa i korporacyjna

Niezależnie od tego, czy jesz lokalnie i sezonowo, starasz się prowadzić styl życia bez marnotrawstwa, czy ograniczasz liczbę lotów, istnieje wiele sposobów, w jakie każdy z nas może zmniejszyć nasz negatywny wpływ na planetę. W przygotowaniu jest również wiele przepisów i zakazów na poziomie międzynarodowym i krajowym. Na przykład UE właśnie poparła szeroko zakrojony zakaz stosowania tworzyw sztucznych jednorazowego użytku (w tym patyczków kosmetycznych, mieszadełek do napojów i słomek do picia).

Jeśli chcesz działać jako firma, istnieje cała litania rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć szkody dla środowiska, jakie powoduje Twoja firma. Dbanie o naszą planetę to nie tylko imperatyw moralny, istnieje wiele bezpośrednich korzyści dla firm, które pracują na rzecz większej odpowiedzialności za środowisko. Od ulg podatkowych i programów specjalnych, po bardziej lśniący, bardziej ekologiczny wizerunek, który klienci uwielbiają, istnieje wiele powodów, aby poważniej podchodzić do „robienia czegoś” jako firmy.

Jak już dziś ograniczyć odpady z tworzyw sztucznych w Twoim biurze

Ograniczenie odpadów z tworzyw sztucznych jest obecnie dużym priorytetem środowiskowym (wystarczy spojrzeć na najnowszą dyrektywę UE). Oto trzy szybkie sposoby, dzięki którym możesz zmienić swoje miejsce pracy (nie zapomnij też zapoznać się z tymi dodatkowymi wskazówkami):

1. Jedzenie przygotowane w domu

Supermarkety w ogromnym stopniu przyczyniają się do wzrostu stosów plastikowych odpadów, przez które przechodzimy. Zachęć swój zespół, aby jak najczęściej przynosił własne domowe jedzenie, aby zmniejszyć ilość opakowań, które trafiają do koszy w miejscu pracy. Jeśli możesz przekonać ich do przejścia na alternatywę – jeszcze lepiej!

2. Zmniejsz liczbę pojemników w pracy

W zależności od planu sprzątania możesz chcieć zmniejszyć liczbę pojemników w swoim biurze. W wielu przypadkach worki na śmieci z zaledwie kilkoma przedmiotami na dnie są usuwane i wymieniane codziennie, co jest ogromnym marnotrawstwem worków na śmieci! Mniej pojemników oznacza pełniejsze pojemniki. Możesz również porozmawiać z firmą sprzątającą o wprowadzeniu pewnych zmian.

3. Nigdy więcej plastikowych kubków i butelek

Pozbądź się plastikowych kubków przy dystrybutorach wody i kranach. Zamiast tego zapewnij szklanki lub zachęć personel do korzystania z ekologicznych butelek wielokrotnego użytku. Zakaz plastikowych butelek na wodę pomoże również ograniczyć ilość plastikowych odpadów wytwarzanych przez Twój zespół.