Czas posprzątać te liście

W miarę jak dni stają się coraz bardziej rześkie, a drzewa powoli zmieniają się w odcienie pomarańczy i czerwieni, może to oznaczać tylko jedno – nadchodzi jesień. I choć jesień to piękna pora roku, ta pora roku niesie ze sobą również kłopoty z opadającymi liśćmi. Jednego dnia twoje drzewa pokryte są złotymi liśćmi, następnego drzewa zrzucają liście, które tworzą stosy liści na twoim podwórku lub dachu.

Chociaż może być kuszące, aby zostawić je tam, gdzie wylądują, nagromadzenie liści może powodować problemy na torze, więc najlepiej rozwiązać je tak szybko, jak to możliwe.

Duże stosy liści na twoim podwórku w końcu przyduszą twoją trawę i kwiaty, jeśli zostawisz je bez zmian. Jeśli wieją silne jesienne wiatry, Twoje liście mogą zostać przeniesione na posesję sąsiada (co nie sprawi, że będziesz zbyt popularny!). Gromadzenie się liści może również zatkać rynny dachowe.

Właściwe narzędzia do pracy:

Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pomogą Ci pozbyć się niechcianych liści.

  • Grabie: Klasycznym narzędziem do walki z liśćmi jest grabie. Grabie są niedrogie i łatwe w użyciu; jednak grabienie może być czasochłonne i pracochłonne. Jeśli masz ochotę na zgrabianie, ułatw sobie pracę, grabiąc, gdy podwórko jest suche (mokre liście są cięższe i trudniej je przenosić); grabie, gdy jest spokojny, bezwietrzny dzień; i zgrabić liście na kilka mniejszych stosów, zamiast przeciągać je wszystkie z jednego końca podwórka na drugi, tworząc jeden duży stos.
  • Dmuchawa do liści: Oszczędź sobie trochę bólu pleców i użyj potężnej dmuchawy do liści, aby zebrać stosy liści, aby były gotowe do wyrzucenia. Podobnie jak w przypadku prowizji, twórz mniejsze stosy po drodze.
  • Odkurzanie liści: Podobnie jak dmuchawa do liści, z wyjątkiem tego, że zamiast wdmuchiwać liście, to narzędzie zasysa liście, co ułatwia ich utylizację.
  • Kosiarka: Ważne jest, aby jesienią dobrze przyciąć trawę, ponieważ liście zaplątają się w dłuższą trawę i będą trudniejsze do usunięcia. Gdy trawa jest krótka, twoja kosiarka powinna być w stanie zbierać wszelkie luźne liście podczas koszenia. Użyj kosiarki do mulczowania, aby rozdrobnić liście i przywrócić je do gleby.
  • Ręcznie: Jeśli jesteś sprawny fizycznie lub masz ochotę na wyzwanie, możesz spróbować rozwiązać problem z liśćmi gołymi rękami. Albo jeszcze lepiej, zaangażuj dzieci – to dla nich świetny sposób, aby zarobić trochę kieszonkowego i zaoszczędzisz dużo energii.

Usuwanie liści

Nie próbuj zgrabić ani zdmuchnąć dużych stosów liści z nieruchomości lub krawężnika w celu usunięcia. Twórz małe stosy liści na kawałkach plandeki lub plastiku. Następnie przeciągnij te mniejsze stosy na kompost lub główny stos, gotowe do usunięcia.

Aby pozbyć się liści, zapakuj je do brązowych kompostowalnych worków za pomocą zsypu do liści, wrzuć je do kompostu lub ściółkuj i przenieś z powrotem do ogrodu.

Nie zapomnij o dachu

Gromadzenie się liści i listowia nie tylko powoduje problemy na podwórku, ale może również prowadzić do problemów na dachu.

Spadające liście mogą zatkać rynny dachowe. Jeśli uderzy ulewny deszcz, może to prowadzić do zablokowania wody, co może spowodować przeciekanie dachu i potencjalnie uszkodzić wnętrze lub zewnętrzną część domu. Kępy martwych liści na samym dachu będą zatrzymywać wilgoć, powodując korozję materiałów dachowych.