Pielęgnacja ogrodów

 Często zdarza się, że właściciele domów zakochują się w architekturze ogrodu. Często wydaje się, że życie staje na przeszkodzie, a wykonywanie „pracy na podwórku” schodzi na dalszy plan, ponieważ inne rzeczy przyciągają nasz czas i uwagę. W najlepszym razie niektórzy właściciele domów wracają do tego, co nazywamy „utrzymaniem krajobrazu” – wykonując tylko najbardziej podstawowe zadania niezbędne do utrzymania dzikiej i nieokiełznanej przyrody w ryzach.

Nie zrozum mnie źle. Ważna jest tradycyjna pielęgnacja krajobrazu. Tworzy porządek z chaosu i chroni naszą własność przed powrotem do dziczy. Tradycyjna pielęgnacja ogrodu to konwencjonalna pielęgnacja krajobrazu, która utrzymuje status quo, z sezonu na sezon i z roku na rok, i nie robi nic więcej. Konwencjonalny ogród zwykle faworyzuje nieciekawe: te same stare krzewy, które widzieliśmy raz po raz, te same stare wzory i kombinacje, ten sam stary nudny wygląd, który nie zmienia się wraz z porami roku. Ogród, który trzeba przycinać, przycinać, odchwaszczać, skosić, żeby w kółko widzieć to samo.

Nadszedł czas, aby zastanowić się nad drobniejszymi rzeczami dostępnymi dla twojego ogrodu

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które popadły w apatię, jeśli chodzi o krajobraz i jego utrzymanie, czas rozważyć alternatywę – Dobre Ogrodnictwo. 

Postawmy sprawę jasno: „Dobre ogrodnictwo” NIE jest pasywną pogonią. Nie. To wymaga wysiłku. Jak każda forma sztuki, jej zalety związane są z uwagą, jaką jej poświęcamy i narzędziami, których używamy do jej rozwijania. W tym przypadku Natura. Dobre ogrodnictwo polega na doskonałej równowadze między tym, co natura chce zrobić, a tym, co chciałbyś osiągnąć w swoim krajobrazie. Patrzy na wydajność ogrodniczą w systemie ekologicznym. Zamiast po prostu gonić za bałaganem, spotykamy się z krajobrazem z taką ciekawością, że zadajemy zupełnie inny zestaw pytań dotyczących naszego krajobrazu i jego organicznych komponentów: Co chcę przez ten krajobraz przedstawić? Dlaczego jest to zdezorganizowane i dlaczego nie ma więcej kolorów? Dlaczego roślina tak się zachowuje? Odpowiedzi szukamy w elementach systemu ekologicznego.
 
Na początek w ekosystemie jest pięć podstawowych elementów:
  • Gleba to miejsce, w którym znajdują się i są przetwarzane wszystkie składniki odżywcze i woda, aby rośliny mogły wykorzystać te zasoby do wzrostu i utrzymania siły.
  • Klimat, technicznie znany jako strefa odporności roślin USDA, który pomaga ogrodnikom określić, które rośliny mogą przetrwać zimę w ich konkretnym miejscu.
  • Ekspozycja, która uwzględnia, jak dużo słońca i cienia wpływa na nasze rośliny i co musimy zrobić, aby je chronić.
  • Woda, której WSZYSTKIE żywe istoty potrzebują do przeżycia. O tym, ile i jak często Twoje rośliny potrzebują wody, decydują w dużej mierze pozostałe cztery elementy systemu ekologicznego.
  • Rośliny, które wymagają trochę badań i wiedzy, abyś mógł lepiej zdecydować się na „właściwe rośliny do odpowiednich miejsc” w swoim ekosystemie.

Dobrze, że kończymy listę elementem, który większość ludzi rozważa jako pierwszy. Choć może się to wydawać dziwne, błędem jest wybieranie najpierw roślin, ponieważ o tym, co się powiedzie lub nie, zadecydują inne elementy twojego ekosystemu. Zamiast tego ważne jest, aby najpierw kierować ekosystemem, a następnie podążać za roślinami.

Pomyśl o tym w ten sposób: jeśli wszyscy w twoim gospodarstwie domowym zachorowaliby z tymi samymi objawami, czy nie byłoby sensowne najpierw przyjrzeć się otoczeniu, aby zobaczyć, czy w twoim domu jest coś, co powoduje, że wszyscy chorują, zamiast po prostu leczyć samą chorobę patrzeć, jak Twoi bliscy znowu chorują? Oczywiście, że tak.

Twój krajobraz jest taki sam. Kiedy zrozumiesz system ekologiczny, będziesz mógł spojrzeć na rośliny ekologicznym okiem i zadać właściwe pytania, takie jak „czy należą do tego systemu i czy środowisko je wspiera?” Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, będziesz wiedział, jak wspierać system ekologiczny, aby roślina i środowisko dobrze ze sobą współpracowały.

Integracja Dobrego Ogrodnictwa z tradycyjną pielęgnacją krajobrazu pozwoli Ci stworzyć i utrzymać dobrze zorganizowany, zdrowy i piękny krajobraz domu, który nie tylko sprawi, że będziesz dumny, ale także przywróci Ci ducha i zapewni spokój ducha. A przy odrobinie wysiłku jest bardzo duża szansa, że ponownie zakochasz się w swoim krajobrazie.