Jak sadzić drzewka

2. Wykop otwór co najmniej dwa razy szerszy niż bryła korzeniowa.

Wykop kwadratowy otwór nie głębszy niż bryła korzenia. Dzięki temu korzenie nie osadzają się zbyt głęboko, jednocześnie umożliwiając im penetrację otaczającej gleby.

3. Wypełnij pusty otwór wodą i sprawdź odpływ.

Jeśli opróżnianie trwa dłużej niż 24 godziny, wybierz inne miejsce. Drzewo umrze, jeśli jego korzenie pozostaną pod wodą przez dłuższy czas.

4. Przycinaj drzewo oszczędnie i tylko w razie potrzeby.

Usuń tylko martwe, złamane i chore gałęzie i korzenie, które są zmiażdżone i opasują się lub rosną wokół głównej łodygi. Usunięcie nawet niewielkiej części zdrowego baldachimu w rzeczywistości spowalnia wzrost korzeni i opóźnia zakładanie korzeni. Starannie dobrane drzewo nie powinno być przycinane.

5. Ustaw drzewko w dołku z szyjką korzeniową (tuż nad korzeniami) równo lub nieco powyżej naturalnego nachylenia.

Zbyt głębokie sadzenie jest główną przyczyną śmiertelności nowo posadzonych drzew. Nie podnoś drzewa za pień. Zawsze chwytaj za pojemnik lub bryłę korzeniową.

6. Usuń wszystkie obce materiały z bryły korzeniowej.

Obejmuje to druty, sznurki, sznurki, pojemniki i torby nieulegające biodegradacji. Jeśli sadzisz drzewo z korzeniami owiniętymi w płótno, usuń jak najwięcej płótna. Pozwala to na wsiąkanie wody i wzrost korzeni.

7. Delikatnie wypełnij dziurę tą samą ziemią, którą wykopałeś z dziury.

Nie dodawaj poprawek do gleby. Podlej glebę wodą. Ubijanie gleby uszkadza i łamie drobne korzenie.

8. Podeprzyj drzewko tylko w razie potrzeby.

Skonsultuj się z profesjonalistą, jeśli wymagane jest podparcie. Podpory nie powinny być pozostawione na miejscu dłużej niż rok.

9. Ściółka wokół drzewa przynajmniej do linii kroplowej, głęboki na cztery do sześć centymetrów i do pnia, ale nie dotykając.

Zrębki, kora sosnowa, ściółka z liści i siano to świetne ściółki. Ściółkowanie utrzymuje dość stałą temperaturę gleby, zwiększa retencję wilgoci w glebie i zapobiega chwastom. Ściółki organiczne dodają do gleby składniki odżywcze w miarę ich rozkładu.

10. Podlewaj drzewo przez co najmniej pierwsze dwa lata, ale nie przesadzaj.

Nowo posadzone drzewo wymaga 23-30 litrów wody na każdy centymetr średnicy pnia – na tydzień. Dokładne namoczenie jest znacznie lepsze niż lekkie, częste podlewanie.

11. Chroń drzewo przed zwierzętami i ludźmi.

Zostawienie na ziemi klatki z siatki drucianej o średnicy co najmniej metra i wysokości 120 cm może powstrzymać jelenie i zwierzęta gospodarskie przed zjedzeniem twojego drzewa. Może również chronić twoje drzewo przed pogromcami chwastów, które mogą łatwo zniszczyć twoje drzewo.

12. Nie nawozić drzewa w pierwszym sezonie wegetacyjnym.

Zbyt dużo azotu spali delikatne korzenie, spowalniając wzrost i opóźniając zadomowienie.